Sağlık Sigortaları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK’ya bağlı kişilerin SGK ile anlaşması olan özel hastanelerden fark ücreti ödemeden yararlanmasını sağlayan ve düşük primlerle yüksek standartlara sahip sağlık hizmeti alabilmesine olanak veren sağlık sigortasıdır.
Özel Sağlık Sigortası, sigortalanan kişilerin hastalık veya kaza sonucu oluşalabilecek sağlık giderlerini karşılamayı taahhüt eden ve istedikleri sağlık kurumunda tedavi olma imkanı tanıyan sağlık sigortasıdır.

Sosyal güvenlik kurumum bana yeterli güvenceyi sağlıyor, ‘ Yeterince param var. Hastalanırsam tüm sağlık harcamalarımı kendim karşılayabilirim ! , Sağlığım yerinde çok şükür. Kendime iyi bakıyor ve hasta olmuyorum, Özel sağlık sigortasına ihtiyacım yok ! ’ ya da ‘ Özel sağlık sigortası çok pahalı, bütçemi aşıyor !’ diye düşünebilirsiniz.
Oysa ki özel sağlık sigortası sizi sağlık sorunlarınızla ilgili masraflardan kurtaran değerli bir güvencedir. Sağlık sigortası, sizin ve ailenizin bir yıl boyunca karşılaşabileceği hastalık ya da kazalarda doktor, ilaç ve buna bağlı tedavi giderlerinizi bütçenizi zorlamadan karşılayabilmenizi sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK’lıların özel sağlık hizmetini oldukça uygun fiyata almalarını sağlayan sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası bulunan kişi, SGK ve sigorta şirketi ile anlaşmalı özel hastanelerden fark ücreti ödemeden (Sigortalı sadece 15 TL’lik katkı payı ücretini ödemektedir.) belirlenen şartlar dahilinde hizmet alabilir. TSS’de öncelikli şart kişinin SGK’lı olmasıdır.

Kimler Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Yararlanabilir ?
Kişinin tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmesi için daha önce de vurguladığımız gibi mutlaka SGK’lı olması gerekmektedir. SGK’lı kişinin haklarından yararlananlar da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, SGK güvencesi bulunan kişinin yanı sıra, bu kişinin haklarından yararlanan eş ve çocukları için de ayrı ayrı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı var mı ?
Sigorta şirketleri tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde yaş sınırını genellikle 60 olarak belirlemektedirler. Ancak nadiren de olsa bazı sigorta şirketlerinin belirlediği yaş sınırında farklılıklar görülebilir. 18 – 64 yaş arasındaki herkes tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusunda bulunabileceği gibi, 18 yaş altındakiler ise ebeveyinlerinden en az biriyle birlikte müracaatta bulunarak tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından yararlanabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?
Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünündeki teminatlar genel olarak yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatı olarak sunulduğu gibi son dönemde bazı sigorta şirketleri, bu teminatlara doğum, diş, tüp bebek tedavisi gibi ek teminatlar da eklediler.Tamamlayıcı sağlık sigortasında da diğer özel sağlık sigortalarında olduğu gibi poliçe oluşturulma tarihinin ardından ortaya çıkan hastalıklar teminat kapsamına alınmaktadır.

Yatarak Tedavi Teminatları
•  Cerrahi müdahaleler ( Ameliyat vs.)
•  Küçük cerrahi müdahalele
•  Oda masrafı, yemek, refakatçi
•  Yoğun bakım
•  Kemoterapi, diyaliz, radyoterapi

Ayakta Tedavi Teminatları
•  Doktor muayanesi
•  Röntgen
•  Tahliller
•  Diğer modern teşhis yöntemleri
•  Fizik tedavi
•  Gündelik yatış tazminatı

* Sigorta şirketlerinin teminat kapsamları ve şartları farklılık gösterebilir.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?
Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları kişinin yaşı, poliçenin kapsamı ve teminatları, sigortalının yaşadığı şehir gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, özel sağlık sigortası fiyatlarına göre çok daha cüzi rakamlardadır.

Özel Sağlık Sigortası
Özel Sağlık Sigortası sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Belirlenen limitler, özel ve genel şartlar dahilinde, daha önceden sigorta poliçesinde belirtilen olası risklere karşı sigortalıyı korur.

Özel sağlık sigortası yaptırmanın size sağladığı avantajlar : 
•  Herhangi bir hastalık ya da kaza sonucu tedavi görmeniz gerektiğinde özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceğiniz masrafların çok altında bir bedelle her türlü sağlık hizmetinden poliçe süreniz olan 1 yıl boyunca yararlanırsınız.
•  Hastalanmanız halinde özel sağlık kuruluşlarında gördüğünüz tedavilerle ilgili sizin karşılayamayacağınız yüksek giderleri karşılarsınız.
•  Dilediğiniz doktor ya da sağlık kurumunu seçersiniz.
•  Özel sağlık kuruluşlarından otel konforu ile yararlanır, en kaliteli hizmeti alır ve kendinizi ayrıcalıklı hissedersiniz.
•  Herhangi bir kaza ya da hastalık geçirmeniz sonucu ayakta ya da yatarak teşhis ve tedavilerinize ait masraflarınızı satın aldığınız ürüne bağlı olarak yurt içinde veya dünyanın neresinde olurlarsa olsun karşılarsınız.
•  Seçtiğiniz ürüne bağlı olarak yurt dışında da kaza ya da hastalık geçirdiğinizde poliçe teminatlarınıza göre tüm masraflarınızı ödersiniz.
Üstelik, kendiniz ile eş ve çocuklarınızın özel sağlık sigortası primlerini vergiden düşebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası priminizi ;
•  Bordrolu olarak bir iş yerinde çalışıyorsanız brüt kazancınızın %5’ini asgari ücretin aylık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahınızdan düşürebilirsiniz.
•  Gelir vergisi beyannamesine tabi mükellefseniz beyan ettiğiniz yıllık gelirin %5’ini asgari ücretin yıllık tutarını aşmayacak şekilde gelir vergisi matrahınızdan indirilebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası
Seyahat Sağlık Sigortası nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap, hem yurt içi, hem yurt dışı seyahatlerinde karşılaşılabilen hastalık, kaza, valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alan bir sigorta çeşidi olduğudur. Yurt dışı seyahat sigortası özelikle Avrupa ülkeleri vize işlemlerinin bir ön koşulu olması nedeniyle (Schengen vizesi) “vize sigortası” olarak da bilinir. Seyahat sigortası satın alırken, poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihlerine, seyahat edecek kişi sayısına, ziyaret edeceğiniz ülkenin varsa vize şartlarına uygunluğuna, dikkat etmeniz çok önemlidir.
Seyahat için geçici olarak yaptırabileceğiniz sigorta, farklı gün ve süreler için ayarlanabilir. Tatilde olacağınız süreye göre sigorta süresini tercih etme hakkınız bulunmaktadır. Seyahat için ihtiyacınız olan sigorta süresini belirleyerek dilediğiniz zaman dilimi için sigorta satın alabilirsiniz. En az bir haftalık, en çok 1 yıllık şekilde düzenlenebilen sigortanız, ücretlendirme aşamasında da süre değişkenine göre artış ya da azalış gösterir. Sigorta fiyatları, sigortanın süresine göre ve döviz kuruna bağlı olarak değiştiği için sabit bir ücretlendirmeden bahsedemeyiz.
Sigorta şirketlerine göre değişen teminatlar hakkında bilgi alarak size en uygun sigorta poliçesine sahip olabilirsiniz. Tatilde sizin rahat etmenizi sağlayan sigorta teminatları, tatildeyken güvende olmanız için size önemli bir ayrıcalık sağlar. Örneğin tatil sırasında hastalanma veya yaralanma durumlarınızda uygun bir tıbbi merkeze nakil giderlerinizi karşılama teminatı, avantajlı bir seyahat geçirmenize olanak yaratır. Güvenilir ve sakin bir tatil için tercih edeceğiniz sigorta, seyahatte başınıza gelebilecek aksiliklerde yanınızda olur ve daha konforlu olmanıza imkan verir.

Neden Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmak Gerekiyor?
İster yurt içi ister yurt dışı olsun tüm seyahatlerinizde belirli riskler vardır. Beklenmedik hastalıklar,kazalar ya da bagaj kaybolması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Seyahat sigortası yaptırarak daha huzurlu bir tatil imkanı elde edilebilir. Güven ve huzur dışında ekonomik açıdan da avantajlar sağlayan sigorta, aksiliklerde ekonomik açıdan büyük etkilerden de sizi korur. Tatile giderken ve gelirken yol masraflarınızı da koruma altına alarak maddi açıdan size ayrı bir güvence verir. Yolculuğunuzun iptal edilmesi, uçağınızın gecikmesi gibi mağdur olabileceğiniz durumlarda zararlarınızı gidererek ekonomik açıdan da zarar görmenizi engeller. Hem kafanızın rahat hem bütçenizin sıkışmadığı bir tatil rahatlığı için seyahat sigortası yaptırmak önemlidir.

Standart bir seyahat sigortası 30.000 Euro sigorta teminatı kapsamına sahiptir. Seyahatiniz sırasında oluşabilecek hasarlarda, tarafınıza ödenecek miktar ve alacağınız hizmetler, belirleyeceğiniz teminatlara göre değişkenlik göstermektedir. Seyahat sigortası teminatları da sigorta şirketlerine ve ürün özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle doğru sigorta teminatına sahip bir poliçe seyahatiniz esnasında rahat etmeniz açısından gerekli ve önemlidir. Yurtdışı seyahat sigortası ise yurt dışına çıkış yapıp vize aldığınız ülkenin gümrüğünden geçmeniz ile başlayan, sonra Türkiye’ye giriş yapmanızla sona eren süreler arasında geçerlidir.

Temel Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir ?
•  Kaza sonucu vefat teminatı,
•  Kaza sonucu sürekli sakatlık teminatı,
•  Yurtdışındaki seyahati süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri,
•  Seyahat sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri,
•  Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi giderleri,
•  Yurtdışı seyahati sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderleri,
•  Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri,
•  Seyahat halindeyken sigortalının evinde meydana gelebilecek bir hasar sebebiyle eve geri dönüş masrafları,
•  Seyahat süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları,
•  Yolculuk süresinde vefat halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri,
•  Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri,
•  Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri,
•  Tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini.

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası
11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmelikle, Türkiye’de ikamet izni almak isteyen yabancı uyruklu kişiler için özel sağlık sigortası zorunlu hale gelmiştir. Yabancı Sağlık Sigortası ile, sigorta süresince sigortalının hastalık ya da kaza durumunda oluşabilecek muayene,tedavi ve bakım giderlerini ; Sağlık Sigortası Genel Şartları ile Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği ve ürün özel şartları kapsamında poliçede belirtilen teminat , limit , ödeme yüzdesi ve istisnalara tabi olarak karşılamaktadır.